O konferencji

Zapraszamy na pierwszą w Polsce konferencję poświęconą teoretycznym, metodologicznym i praktycznym problemom związanym z wkroczeniem do nauki i edukacji akademickiej nowoczesnych technologii informatycznych, cybernetycznych i telekomunikacyjnych. Stwarzają one nowe środowisko pracy, nauki i dydaktyki. Humaniści wciąż w niewielkim stopniu wykorzystują potężne możliwości narzędzi ICT w pracy badawczej i nauczaniu. Nasza konferencja ma promować nowy model humanistyki – humanistykę cyfrową, której podstawą będą metody, narzędzia i sposoby pracy oparte na “cyfrze”.

W szczególności chcielibyśmy przedyskutować i zaprezentować następujące zagadnienia:

zmiana przedmiotu badań dyscyplin humanistycznych związana z pojawieniem się nowej rzeczywistości zwanej “cyberkultura” (cyberpolityka, haktywizm, cyberwojny,kulturowe, społeczne i filozoficzne konsekwencje zwrotu cyfrowego,data journalism, analityka kulturowa, socjologia cyfrowa, software studies, ludologia i game studies, gamifikacja w edukacji i nauce, sztuka w czasach cyberkultury, narzędzia cyfrowe w naukach humanistycznych)
posthumanizm, cyberfeminizm, cyborgizacja i człowiek cyfrowy
wizualizacja wiedzy w humanistyce (od inforgrafik do modelowania obiektowego),
tworzenie wiedzy oparte na mechanizmie wiki,
nowe sposoby komunikacji i prezentacji nauki – oparte na narzędziach Web 2.0
eduakcja on-line.

Wszelkie informacje dotyczące konferencji uzyskać można pod adresem zwrotcyfrowy@gmail.com.

Na stronie wykorzystano grafikę Digital Flow (http://www.flickr.com/photos/lum1neuz/4409364826/), CC BY Enkhtuvshin’s 5DmkII (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)